Ürünler Projeler Hakkımızda Showroom İletişim

Granit

Granit, sert, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kültesidir. Granit kelimesi latince granum (tane) kelimesinden gelmektedir ve iri taneli kristalleşmiş kayayı ifade etmektedir. Granitler dünyada çok yaygın olarak görünürler ve yeryüzünün temelini oluşturdukları kabul edilir. Granit gelişim sürecinde sıvı magma içerisinde formunu oluşturur ancak lav gibi yeryüzüne çıkmaz. Atmosfer etkilerinden yoksun olduğu için granit, çok yoğun ve gözeneksiz bir taştır. Granit neredeyse heryerde büyük, sert, sıkı yapıdadır. Bu yapısından dolayı granit, inşaat sektöründe geniş bir kullanım alanı bulmuştur.

Granit yollarda parke ve bordür taşı, yapılarda yapı taşı olarak çok eskiden beri yoğun biçimde kullanılmaktadır. Aşınmaya, darbeye ve basınca dayanıklı olan, yapı içi iklimi sabit tutabilen granitin güzel renkli bir yapısı vardır ve cilayı da kabul eder. Farklı kalınlıklarda üretilebildiği için granit üzerine cephe kaplama için gerekli olan ankraj delikleri de rahatlıkla delinebilir. Ortalama bir granitin kütlesi 2.75gr/cm³tür. Granit yeraltında 400 santigrat derece ısıya sahiptir ve soğuması bin yıldan fazla bir zaman almaktadır. Granitin bu ısısı aynı zamanda jeotermal suların da kaynağıdır. Granit üzerindeki tanecikler genellikle görülebilir büyüklüktedir. Graniti oluşturan esas mineraller feldspatın ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Bunlardan başka granit içerisinde mika,hornblendpiroksen ve ikinci gruba giren turmalinapatitzirkongrenamanyetit gibi mineraller de bulunabilir. Granit genellikle açık renklidir ama kimyasal yapısına ve içerdiği minerallere göre beyaz, bej, sarı, pembe, kırmızı, kahverengi, yeşil, mavi, koyu gri, hatta siyah bile olabilirler.

Parlaklığını içerisindeki kuvarstan aldığı için graniti ayrıca parlatmaya gerek yoktur. Sıradan deterjanlar granitin temizliği için yeterlidir. Granit, asit ve baza karşı dirençli olduğu için labaratuvarlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Sıvı emme özelliği olmadığı için granit leke tutmaz.

Granit genellikle 100km² den daha küçük yığınlar halinde volkanik yapıdaki dağlarda bulunurlar. Granit bütün jeolojik çağlarda ama daha çok Prekambriyen Çağda (3,800 yıl önce) yerkabuğuna ulaşmıştır. Granit yeryüzünde çok geniş bir alana dağılmıştır ve yerkürenin temelini oluşturan en verimli temel kaya konumundadır. Granit bütün dünyada yaygın olarak görünmesine rağmen, ticari açıdan en önemli ocaklar Brezilya, Hindistan, Finlandiya, Norveç, İsveç, Portekiz, İspanya, Angola, Namibya, Zimbabve ve Güney Afrika’dadırlar


<<geri