Ürünler Projeler Hakkımızda Showroom İletişim

Quartzite

Öncelikle Quartzite bir mineral olan “quartz”la karıştırılmamalıdır. Quartzite sert, metamorfik ve aslen başkalaşmış bir sandstone’dur. Quartzite en sert kayalardan biridir. Dağ oluşumları sırasındakı tektonik hareketlerin etkisiyle sandstone ısı ve basıncın etkisiyle Quartzite’e dönüşür. Saf quartzite genellikle beyazla gri arasında renklerde olur. Ama demir oksit etkisiyle sıklıkla küçük miktarlarda pembe ve kırmızı renklerde de görülür. Ayrıca çeşitli minerallerin küçük etkileriyle de farklı renklerde quartzite görülmektedir.

Gerçek metamorfik quartzite’te, ayrıca meta-quartz diye de anılır. Herbir kuvars taneciği, eski sertleştirici materialler mozaik kristalleri haline gelirken yeniden kristalleşirler. Küçük miktardaki eski sertleştirici materiyaller, demir oksit, karbonat ve kil kuvarsın yarattığı ışınların baskısıyla yeniden kristalleşirler ve yer değiştirirler. Aslında quartzite in bütün doku ve yapısı genellikle metamorfizm yüzünden silinir.

Quarzite kimyasal aşınmaya karşı dirençlidir ve genellikle yükseltileri şekillendirir ve tepeleri korur. Saf silisli toprak çok az miktarda toprak tutar. Bu yüzden quartzite genellikle çıplak ya da çok az miktarda toprak ve bitki ile kaplıdır.


<<geri