Ürünler Projeler Hakkımızda Showroom İletişim

Slate

Slate ince taneli, yapraksı görünümlü, homojen, kil ve volkanik küllerden oluşmuş olan şist tipi tortul kayalardan meydana gelmiş metamorfik bir kaya türüdür. Slate’in yapraksı kaya biçimi, orijinal tortul kaya katmanlarına benzememektedir. Gri renkte slate sıklıkla çatı kaplamada görülür. Buna karşın slate küçük bir alanda dahi çok farklı renkler sergileyebilir. Örneğin Kuzey Galler slate’i küçük küçük uçuk renkli griden koyu griye, mor, yeşil ve mavi-yeşil renklerde olabilir.

Slate özellikle ABD’de çatı kaplamada kullanılmaktadır. Slate çatı kaplamanın dışında cephe kaplama, zemin kaplama ve mimarın isteğine göre iç ve dış mekanda kullanılabilir. Slate, arzu edilirse ince tabakalara ayrılabilir. İnce slate ayrıca bıçaklar için bileği taşı olarak ta kullanılabilirler. Slate, termal sabitliği ve kimyasal durgunluğundan dolayı laboratuvarlarda tezgah üstü ya da bilardo masası üstü olarak kullanılmaktadırlar. 18. ve 19. yüzyıllarda slate okullarda karatahta ve ayrıca kişisel yazı taşı olarak kullanılmaktaydı. Slate, elektriği yalıttığı ve yanmaz olduğu için 20.yüzyılın başlarında elektrik dağılım tablolarında ve büyük elektrik motorlarında kullanılmaktaydılar. Heykeltraşlar için de önemli bir materiyaldir. Slate karoları iç ve dış mekanlarda zemin ve duvar kaplamada yaygın biçimde kullanılırlar. Slate’in dayanıklılığını arttırmak, görüntüsünü korumak ve kayganlığı azaltmak için kimyasal dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Slate’ın kullanıldığı bir diğer yer ise akvaryumlardır. Slate suyun kimyasını bozmaz (Slate feldispat içerir. Bu yüzden yalnızca büyük marina akvaryumlarında suya karışarak fazla miktarda su yosunu (diatom) oluşmasına sebep verir.) Ayrıca geleneksel Japon oyunu Go’da da siyah taş olarak slate kullanılır.

Slate üretim yerleri Avrupa’da Galler, Birleşik Krallık, Fransa, Belçika, İtalya, Portekiz, Almanya, Amerika’da Brezilya, ABD ve Asya’da Çin’dir.


<<geri