Mermerde Leke Problemi

Mermerde Leke Problemi

Milyon yıl önce oluşmuş, metamorfizma olayı sonucu kalker ve dolamatik yapının kristalleşmesiyle oluşmuştur. Mermerde bulunan minerallerin başında kalsit gelmekte olup; az miktarda silis, silika ve feldspat bulunabilir. Dolayısıyla her mermer farklı mineral yapısı olması sebebiyle dış etkenlere farklı tepkiler verebilir.Özellikle asidik etkiye sahip, limon, portakal, greyfurt, zeytinyağı vb. ürünler mermerin yüzeyinde kireç benzeri lekeler ve deformasyonlar bırakabilir.

Bazı durumlarda mermerin ısı alışverişinde görülen tepkiler bölgesel deformasyona sebep olabilir. Mesela sabah saatlerinde ortalama ısısı 5°-10° olan bir mutfak tezgahına 90°-100° civarında sıcak cam bardak koyulması durumunda, doğal bir yapıya sahip olan mermer farklı tepkiler verebilmektedir. Bardak altı şeklinde beyaz dairesel bir iz bırakabilir.

Mermerde Leke Problemi Çözümü

Mermerde kullanım sonrası ortaya çıkabilen leke probleminin çözümü için en önemli kural lekeye sebep olan etkenlerin bilinmesi yada tahmin edilmesidir. Örneğin limon asidi ve yağ lekeleri farklı deformasyon yaratabilir. Bundan sonraki aşamalarda profesyonel temizlik firmalarından destek alınması tavsiye edilir.

Dolayısıyla tüm bu dış etkiler gerçekleşmeden önce kimyasal koruma adını verdiğimiz emprenye işlemi yapılmalıdır. Bu işlem sonrasında, mermerin cinsine göre (lekelere karşı dirençli olup olmaması, dış etkenlerin taşın yapısıyla uyuşup uyuşmaması vb.) lekelere karşı koruma sağlanabilmektedir.